Czytaj nas każdego dnia!

Ameryka Express

Ameryka Express

źródło: styl.fm

Ameryka Express to program telewizyjny produkcji polskiej, który jest utrzymany w stylu reality show. Wcześniej program był transmitowany jako Azja Express.

Model programu

Na samym początku program był prowadzony przez Agnieszkę Woźniak – Starak. Następnie została ona zastąpiona przez Darię Ładochę. Sam program był emitowany początkowo od siódmego września 2016 roku do dwudziestego ósmego listopada 2018 roku. Ponownie pojawił się na ekranach czwartego marca 2020 roku. Sam program został wyprodukowany przez Grupe TVN przy współpracy z Eccholine. Firma ta jest bowiem właścicielem praw do programu, jeśli chodzi o jego edycję międzynarodową. Warto też wspomnieć, że program Ameryka Express był nominowany do Telekamer w roku 2017 jako najlepszy program rozrywkowy.

Zasady programu

W programie Ameryka Express bierze udział łącznie 8 par. Uczestnicy są wybierani spośród znanych osób – aktorów, celebrytów. Osoby te łączą się w pary i wyruszają w podróż zagraniczną. W tym wydaniu ich celem jest Ameryka Południowa. Do ich dyspozycji jest kwota dokładnie jednego dolara. Za tą sumę zawodnicy muszą przebyć wyznaczoną im przez twórców programu trasę. Ta drużyna, która jako ostatnia dotrze do wyznaczonego miejsca, zostanie usunięta z programu. Z kolei zawodnicy, którzy najszybciej pokonają wyznaczony dystans, chronieni są przed eliminacją. W każdym czwartym odcinku jedna z osób z najwolniejszej pary musi ponownie rywalizować w duecie z tymi parami którzy odpadli w szóstym odcinku. W ten sposób na planie reality show pojawiają się te same osoby, ale już w nowych konfiguracjach. Kiedy program był transmitowany jako Azja Express, jego średnia widownia oscylowała na poziomie 1,6 miliona widzów. W przypadku Ameryka Express była ona nieco wyższa. W edycji uczestnicy zwiedzili takie kraje jak Ekwador, Kolumbię, Gwatemalę oraz Peru. W edycji wystąpili Pamela Stefanowicz, Aleksandra Domańska, a także Matusz Janusz, Tomasz Karolak, Jakub Urbański oraz Zygmunt i Filip Chajzer, a także Lara Gessler i Magdalena Steczkowska. Program w założeniu miał nie tylko być ciekawy ze względu na geograficzną lokalizację jego trwania, a także miał promować gwiazdy stacji telewizyjnej.

Podczas pierwszej odsłony programu, jego uczestnicy pokonali ponad trzy tysiące kilometrów. Pierwszą edycję tego programu wygrała Aleksandra Domańska. Aktorka występowała w programie razem ze swoim bratem – Dawidem Domańskim. Na podium zameldowała się także Pamela Stefanowicz oraz Matusz Janusz. Ostatecznie ostatnią pozycję na podium zajęła para złożona z aktora Macieja Musiałowskiego, który do rywalizacji przystąpił wraz z Anną Małysą. Program wzbudził wielkie zainteresowanie wśród widzów stacji TVN. Żaden odcinek nie miał oglądalności niższej niż ponad milion widzów. Choć programy z gatunku reality show są u nas stosunkowo popularne, to rzadko odbywają się w konwencji podróży oraz za granicą polski. Być może to zadecydowało o wielkiej popularności pierwszej i drugiej odsłony programu. Należy zatem założyć, że program będzie kontynuowany, a jego uczestnicy odwiedzą inne kontynenty.

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!