Czytaj nas każdego dnia!

Pieluchomajtki dla seniora

Pieluchomajtki dla seniora

​Jesień życia to czas, gdy w organizmie zachodzi wiele procesów skutkujących pogorszeniem ogólnej kondycji i stanu zdrowia. Jedną z częstych dolegliwości na tym etapie życia jest nietrzymanie moczu. Dowiedz się, jak wspomóc seniora borykającego się z tą przypadłością.

Przyczyny nietrzymania moczu w podeszłym wieku

Zmiany związane z naturalnym starzeniem się organizmu oraz zachodzącymi wraz z wiekiem menopauzą u kobiet i andropauzą u mężczyzn powodują szereg niedogodności, w tym osłabienie siły mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za prawidłowe trzymanie moczu. Słabe mięśnie Kegla nie pozwalają kontrolować strumienia moczu tak jak w latach młodości, dlatego może dochodzić do popuszczania moczu lub pełnej mimowolnej mikcji. W podeszłym wieku pojawić mogą się również choroby, które skutkują koniecznością operacji, której konsekwencją są problemy z nietrzymaniem moczu. Dzieje się tak np. po operacji prostaty.

Artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu – jakie wybrać dla seniora?

Wybór właściwych środków higienicznych przy nietrzymaniu moczu u seniora jest niezmiernie ważny.

Pieluchomajtki dla seniora będą odpowiednie przy średnim i silnym natężeniu nietrzymania moczu. Skutecznie chronią przed zawilgoceniem ubrania czy piżamy i przez długi czas utrzymują wilgoć z dala od skóry. To bardzo istotne, ponieważ u osób w podeszłym wieku, zwłaszcza leżących, łatwo o podrażnienie wrażliwej skóry okolic intymnych, co może powodować stany zapalne. Pieluchomajtki dla seniora zwiększają też komfort psychiczny osoby borykającej się z nietrzymaniem moczu. Chronią przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu i zmniejszają presję związaną z koniecznością częstego korzystania z toalety. Majtki chłonne mogą być stosowane przy lekkim i średnim nasileniu nietrzymania moczu. Są bardzo dyskretne i zapewniają wystarczający w takiej postaci nietrzymania moczu stopnień ochrony.

Pamiętajmy, by odpowiednio dobrać rozmiar zarówno pieluchomajtek, jak i majtek chłonnych. Nie mogą być one ani zbyt obcisłe, ani za duże, ponieważ nie spełnią wówczas swojego zadania.

Pieluchomajtki dla seniora i inne środki higieniczne na nietrzymanie moczu mogą być refundowane przez NFZ. To ważna informacja dla seniorów i ich opiekunów. Warto wybrać pieluchomajtki lub inne artykuły higieniczne wysokiej jakości. Zapewniają one wygodę stosowania, skuteczne zabezpieczenie przed przeciekaniem i przykrym zapachem oraz komfort dla skóry.

Czy nietrzymanie moczu w podeszłym wieku można leczyć?

Nietrzymanie moczu można i należy leczyć niezależnie od wieku. Możliwe jest skuteczne leczenie tej dolegliwości, a metoda terapii zależy od jej przyczyny. Lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, fizjoterapię, ćwiczenie mięśni Kegla lub zabieg operacyjny. U mężczyzn, u których nietrzymanie moczu jest niepożądaną konsekwencją operacji prostaty, wszczepiany jest czasem implant cewki moczowej. Operacja przy nietrzymaniu moczu przeprowadzana jest zazwyczaj laparaskopowo, więc czas potrzebny na rekonwalescencję jest znacznie krótszy.

Artykuł partnera

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!