Czytaj nas każdego dnia!

Rodzaje turystyki – Zarys charakterystyki ruchu turystycznego

Rodzaje turystyki – Zarys charakterystyki ruchu turystycznego

Turystyka niegdyś była dobrem luksusowym, formą spędzania czasu wolnego przez ludzi zamożnych, którzy byli w stanie skorzystać z usług i środków pozwalających na długoterminową podróż, z dala od codziennego miejsca pobytu. Dzisiaj rośnie ilość czasu wolnego, więc wczasy przestały być dobrem luksusowym dla wielu ludzi ze względu na pojawienie się konkurencyjnych form spędzania czasu wolnego. Nieustannie wzrasta popyt na wakacje zawierające elementy kultury, historii, edukacji, sportowe i rekreacyjne oraz nakierowane na zdrowy tryb życia – w tym wczasy odchudzające. Stałym powodzeniem cieszą się wyjazdy w celach wypoczynkowych i relaksacyjnych.

 

Podziały turystyki – Współczesne rodzaje turystyki

 

Pierwszym rodzajem jest turystyka wypoczynkowa ( https://adconnect.pl/turystyka ), zwana również urlopową. Wyróżnia się jej różne typy obejmujące wypoczynek nad zbiornikami wodnymi, w górach lub lesie, na wsi (tak zwana agroturystyka), centrach rozrywki oraz w dużych centrach handlowych (zwana również turystyką handlową). Drugim rodzajem jest turystyka krajoznawcza (zwana turystyką poznawczą), która polega na poznawaniu różnych miejsc i obiektów, zarówno w dużych miastach, jak i parkach narodowych. Polega na zwiedzaniu historycznych zabytków, muzeów czy dzieł sztuki. Turystyką kwalifikowaną nazywamy z kolei taką formę, która skupia się na kształtowaniu umiejętności specjalistycznych z wykorzystaniem określonej infrastruktury, takich jak narciarstwo, jazda konna, nurkowanie, wędkarstwo i wiele innych. Następne formy turystyki to: turystyka pielgrzymkowa polegająca na wyprawie w celu przeżyć religijnych; turystyka zdrowotna (zwana również uzdrowiskową) polegająca na odwiedzaniu miejsc o walorach leczniczych oraz SPA/wellness; turystyka biznesowa, która powiązana jest z charakterem wykonywanej pracy i obejmuje najczęściej wyjazdy służbowe, turystykę kongresową oraz targową. Wyróżnia się jeszcze jeden rodzaj – turystykę sentymentalną. Polega ona na poszukiwaniu swoich korzeni, tożsamości, wartości i pochodzenia. Zazwyczaj ma charakter międzynarodowy.

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!