Czytaj nas każdego dnia!

Cena złota za gram

Cena złota za gram

Złoto jest najpopularniejszym kruszcem wydobywanym obecnie i wykorzystywanym na tak szeroką skalę. Od wieków stanowi synonim dobrobytu, było i nadal jest uważane za środek płatniczy najwyższej jakości. Niestety ta popularność złota może odbić się dla nas, konsumentów, bolesną czkawką.

Złoto na przestrzeni lat

Cena złota ulegała częstym zmianom. Wpływ na to miały prowadzone konflikty zbrojne oraz tworzenie się ugrupowań i instytucji, między innymi zajmującymi się ustaleniami cen złota za gram tak, żeby można było uznawać go za materiał inwestycyjny. Banki, mennice, czy maklerzy giełdowi zawsze uznawali złoto za jeden z najpewniejszych sposobów na pomnożenie swojego wkładu własnego. Co prawda, jest to proces nieraz czasochłonny, ponieważ cena złota za gram może utrzymywać się na jednym poziomie lub też nieznacznie spadać, zanim osiągnie wzrost, więc osoby, które wykorzystały okazję i zakupiły ten rodzaj kruszcu, licząc, że po jakimś czasie sprzedadzą go ze sporym zyskiem, muszą nieraz z drżeniem serca obserwować wahania cen na rynku światowym.

Kto rządzi cenami złota?

Na cenę złota współcześnie również wpływa wiele czynników. Coraz większy i silniejszy głos w tej sprawie mają banki azjatyckie, które zaznaczają swój wpływ na światową gospodarkę, w tym na cenę kruszców, bardzo wyraźnie.

Instytucją działającą w Europie i mającą spory wpływ na ceny złota za gram jest za to Londyn i urzędująca w stolicy Wielkiej Brytanii giełda. To właśnie tutaj działa Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców, czyli organizacja, której zadaniem jest odpowiedni nadzór nad kwestiami ustalania ceny złota. Sam proces ustalania aktualnej ceny szlachetnego kruszcu jest to proces dość złożony. Opiera się na zasadzie tak zwanego fixingu, czyli, mówiąc krótko, pewnego manipulowania kursem. Przez lata na aktualną cenę złota za gram odpowiadało w głównej mierze zaledwie kilka banków (Barclays, Scotiabank, HSBC, Deutsche Bank oraz SocGen), które działały na zasadzie deklaracji kupna lub sprzedaży określonej ilości sztabek złota, co generowało odpowiednie wskaźniki giełdowe. Na początku XXI wieku doszło do pewnych zmian w tej kwestii, wymuszonych niejako przez postępujący coraz bardziej rozwój technologii telekomunikacyjnych, konsekwencją czego było stworzenie m.in. elektronicznej platformy, pozwalającej na ustalanie aktualnej ceny złota za gram na bazie notowań spływających w czasie rzeczywistym. Sam proces fixingu został rozszerzony i zaczął obejmować kilkanaście podmiotów, w tym trzy chińskie banki: Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) oraz China Construction Bank, co, jak było wspomniane wcześniej, było kolejnym, bardzo jasnym sygnałem na rosnące znaczenie Azji na światowym rynku złota.

Cena złota za gram – kto zyskuje najwięcej na zwyżce?

Jedną z grup, które są najczęstszymi odbiorcami kruszcu takiego, jak złoto, są jubilerzy i przemysł jubilerski. Oni to generują największe zapotrzebowanie, ponieważ złoto, podobnie jak też inne metale szlachetne, jest podstawą ich pracy zawodowej. Każda obniżka cen złota za gram, ogłaszana na światowych giełdach, z pewnością wywołuje uśmiech zadowolenia i wizję dobrego zarobku dla przedstawicieli branży jubilerskiej, co raczej nie powinno nikogo dziwić.

Dowiedz się więcej o tym co wpływa na cenę złota za gram na mennica-krakowska.pl  >>

Jubilerzy, którzy prowadzą własną działalność i w jej ramach skupują także srebro od klientów, oczywiście, ustalają ceny skupu złota za gram na poziomie, który jest dla nich opłacalny. Coraz mniej ludzi jednak korzysta z opcji, by zalegające w domu złoto zanosić do jubilera, chyba że potrzebują natychmiastowego zastrzyku gotówki. Zamiast tego sami śledzą kursy, by w odpowiednim czasie upłynnić złoto i nieco na tym zarobić.

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!