Sposób na zimne dłonie

Gdy temperatura spada poniżej zera, organizm człowieka próbuje ogrzać najważniejsze narządy i spowalnia krążenie dłoni i stóp. Zziębnięte kończyny zimą to normalna sprawa, ale niektórzy mają ten problem przez cały rok.

Ciepło chętnie „ucieka” przez dłonie i stopy gdy jest nieodpowiednio dobrane obuwie, czy brak rękawiczek w zimny dzień. Niektóre osoby nienaturalnie „stygną” pod wpływem stresu. Zarówno złe jak i dobre emocje powodują u nich nadprodukcję katecholamin, głównie substancji hormonalnych, które przyczyniają się do silnego kurczenia obwodowego naczyń krwionośnych.

Oziębienie kończyn należy do powszechnie bagatelizowanych. Tymczasem może świadczyć o chorobie Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń), hipotonii (niedociśnieniu), a także o kłopotach z tarczycą, nerkami, kręgosłupem lub chorobie ogólnoustrojowej. Wówczas sprawę należy wyjaśnić z lekarzem, a jeśli okaże się, że to nic takiego, warto skorzystać z domowych sposobów jak skutecznie rozgrzać stopy i dłonie. To może być bardzo przyjemne i wyraźnie poprawić jakość życia.

Gdy przypominają sople lodu warto skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów. Jednym z nich jest rozgrzewający krem do stóp. Zawarte w nim ekstrakty z borowiny i gorczycy oraz olejek cynamonowy łagodnie i naturalnie poprawią ukrwienie stóp, przez co efekt rozgrzania jest stopniowy i długotrwały.

Rozgrzewającą kuracją domową będzie herbata z imbirem. Zaparzyć herbatę (czarną lub zieloną) i dodać łyżeczkę startego korzenia imbiru. Przykryć i odstawić na 10 minut. Dodać plasterek cytryny i łyżeczkę miodu, a następnie wypić. Taka herbata nie tylko rozgrzewa, ale też działa przeciw wirusowo.

Zmarzniętym dłoniom i stopom można zastosować także odpowiednią kąpiel. Do miski wlać 3 l gorącej wody. Wsypać 2-3 łyżki mąki gorczycznej i wymieszać. Zanurzyć kończyny na 15 minut.

Dużą poprawę przynosi zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie picia mocnej herbaty, kawy i alkoholu, a także napojów zawierających kofeinę. Ponadto warto skorzystać z diety rozgrzewającej z dodatkami ziół i przypraw, która poprawi kondycję organizmu. Spożywanie zdrowej żywności bogatej np. w imbir, koper włoski, niacynę, lecytynę oraz witaminy C, B i E przyniesie efekty.

Ulgę zimnym stopom przyniosą także ocieplacze na stopy, termofory, czy elektryczne koce.

Problem zimnych kończyn nie powinien być alarmujący gdy pojawia się sporadycznie, a domowe sposoby wystarczają, aby się go pozbyć. Natomiast jeśli dolegliwość się utrzymuje i przechodzi w stan przewlekły powodując dyskomfort, należy udać się na wizytę lekarską.

OPRACOWAŁA KATARZYNA RÓLKA
„Extra Płońsk”