Czytaj nas każdego dnia!

Efektywny sen, czyli co może dać nam kołdra obciążeniowa

Efektywny sen, czyli co może dać nam kołdra obciążeniowa

Efektywny sen jest fundamentem dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Odpowiada przede wszystkim za regenerację komórek układu nerwowego. Odpoczynek w ciągu nocy wpływa bezpośrednio na dobre samopoczucie i produktywność za dnia. Zaburzenia związane z cyklami snu mogą mieć negatywne oraz długotrwałe skutki uboczne. Jak wynika z wieloletnich badań zarówno tych krajowych, jak i ogólnoświatowych, średnio połowa badanych skarży się na jakość swojego snu. Według raportu przeprowadzonego przez firmę Philips z okazji Światowego Dnia Snu wynika, że pandemia koronawirusa znacząco pogłębia ten problem. Jak radzić sobie z bezsennością? Czy może pomóc nam w tym kołdra? Ale nie taka zwyczajna tylko obciążeniowa?

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa z uwagi na swoją wagę, jest stosowana pomocniczo w terapii osób z zaburzeniami sensorycznymi. Do niedawna była znana tylko wąskiemu gronu odbiorców, ze względu jednak na swoje dobroczynne działanie potwierdzone badaniami, zyskuje coraz więcej zwolenników. Kołdrę obciążeniową, określaną ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie także sensoryczną, wypełniają drobne szklane bądź stalowe kuleczki. Ich zadaniem jest wywieranie dodatkowego nacisku na ciało, pod wpływem którego w organizmie dochodzi do pobudzenia receptorów. Bodźce mechaniczne dostarczane za pośrednictwem kołdry sensorycznej uaktywniają produkcję serotoniny oraz melatoniny i redukują szkodliwą nadwyżkę kortyzolu w organizmie. Są impulsem do aktywnej reakcji ze strony układu nerwowego, któremu pomagają się zrelaksować. Łagodne i symetryczne oddziaływanie kołdry wielu użytkowników odbiera w podobny sposób jak czynność przytulenia lub masażu. Terapeuci zalecają wykorzystanie tego akcesorium podczas fizjoterapii i terapii sensorycznej, dlatego że wpływa na poprawę percepcji czucia głębokiego.

Dla kogo kołdra obciążeniowa?

Kołdra może okazać się antidotum na stres, zaburzenia snu oraz ataki lękowe. Ze względu na właściwości wyciszające, a także regulację gospodarki hormonalnej, pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu rozdrażnienia i wspomaga rozładowanie napięcia mięśniowego. Otulenie kołdrą oraz spokojny sen umożliwia stworzenie bezpiecznej przestrzeni, która wpływa na dobre samopoczucie. Człowiek wypoczęty potrafi lepiej się skupiać, a jego organizm zdecydowanie lepiej radzi sobie z nadmiarem bodźców. Kołdrę obciążeniową doceniają kobiety w okresie menopauzy, których zaburzenia snu bardzo często boleśnie dotyczą. Ze względu na właściwości sensoryczne kołdra obciążeniowa może stanowić doraźną terapię łagodzącą objawy choroby Alzheimera, Parkinsona lub postępującej demencji.

Jak dobrać kołdrę?

Nie istnieje uniwersalna kołdra obciążeniowa, która będzie służyć każdemu. Waga przykrycia musi być odpowiednio dobrana pod konkretnego użytkownika. W innym przypadku może zaszkodzić, a nie pomóc. Zwykle ciężar takiego przykrycia stanowi 10-15% masy ciała osoby użytkującej. Niekiedy jednak waga może zmianie. Najlepiej przed zakupem omówić tę kwestię z terapeutą. Osoby z problemami krążenia, nadciśnieniem czy zaburzeniami oddechowymi powinny zaczerpnąć także konsultacji z lekarzem. Niektóre schorzenia mogą okazać się bezwzględnym przeciwskazaniem do korzystania z kołdry. W sklepie Kołderka.net można dobrać produkt dostosowany nawet pod małe różnice wagowe. W ofercie znajdują się produkty z naturalnych oraz antyalergicznych materiałów, w modnych i uroczych wzorach.

Jak pielęgnować kołdrę?

Kołdra obciążeniowa może służyć wiele lat, jeżeli będzie dobrze pielęgnowana. Można prać ją zarówno w sposób mechaniczny, jak i ręczny. Nie przekraczamy jednak temperatury 30o C! Ważny jest także sposób suszenia – tylko w pozycji poziomej, co znaczy, że nie wieszamy kołdry na suszarki, a kładziemy na płaskiej powierzchni.

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!