Czytaj nas każdego dnia!

8 interesujących faktów na temat whisky

8 interesujących faktów na temat whisky

Oto kilka interesujących faktów na temat tego niezwykłego trunku. Jak smakuje whisky w kosmosie po kilku latach? Co "króliczki" Playboya mają wspólnego z whisky? Ile kosztował kolekcjonera najdroższy "bursztynowy płyn" na całym świecie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Im starsza tym lepsza?

Niektórzy uważają, że im dłużej whisky leżakuje, tym więcej nabiera smaku i aromatu, podobnie jak wino. Nie jest to prawdą, ponieważ whisky, która została zabutelkowana, nie starzeje się. Trunek, który został zabutelkowany w 2004 roku, będzie dziś o 20 lat starszy. Starzenie w barze nie doda żadnego nowego smaku. Moc alkoholu i przechowywanie w szkle zapobiega procesom biologicznym. Dojrzewanie whisky w drewnianych beczkach jest jedynym sposobem na osiągnięcie głębi. Po butelkowaniu proces dojrzewania kończy się.

Whisky czy whiskey?

Whisky to produkt, który można znaleźć na półkach sklepowych. Czy jest to ten sam trunek, co whisky, którą tak dobrze znamy? Jedyną różnicą jest pochodzenie i tradycja, gdzie alkohol został wyprodukowany. Stany Zjednoczone i Irlandia znane są z dodawania litery "e" po nazwie whisky. Amerykańska wersja jest zwykle wytwarzana z kukurydzy, podczas gdy Irlandczycy preferują słód jęczmienny. Istnieje kilka historii na temat tego, dlaczego te dwa kraje nazywają swój trunek Whiskey. W XIX wieku Amerykanie uważali szkocką whisky za gorszą, więc aby się odróżnić, dodali "e" do nazwy swojego trunku. Wyjątkiem jest Maker's Mark, jedyna amerykańska destylarnia, która używa szkockiego zapisu w nazwach swoich produktów.

Po więcej wiedzy i ciekawostek na temat whisky wejdź na https://whiskysour.pl/

Anioły piją whisky, ale jaką?

Cechą charakterystyczną dojrzewającej whisky jest parowanie. W rezultacie z czasem część trunku "znika". Tak zwany Angel's Share lub "Angel's Share" to whisky, która wyparowała. Parowanie nie było powszechnym zjawiskiem i uważano, że jest ono dziełem aniołów. Uważano, że pobierają one od ludzi opłatę za umożliwienie im produkcji "wody życia".

Butelka warta tysiąc dolarów?

W 2018 roku padł rekord w zakupie jednej butelki whisky. Kolekcjoner z Azji kupił szkocką "Macallan Valerio Adami" z 1926 roku. Smakosz zapłacił ponad milion dolarów za najdroższą butelkę whisky na świecie! Egzemplarz ten był bardzo poszukiwany przez prawdziwych koneserów. Whisky została zabutelkowana dopiero w 1986 roku, 60 lat po tym, jak leżakowała w kadzi.

Butelki whisky

Szkocka whisky w beczkach po burbonie?

Większość szkockich producentów przechowuje trunek w beczkach po bourbonie. Najczęściej sprowadzane są one ze Stanów Zjednoczonych w formie spłaszczonych desek. Lokalni bednarze montują je wyłącznie na miejscu.

World Whiskies Awards: Konkurs na najlepszą whisky?

Każdego roku najlepsi światowi eksperci w dziedzinie whisky wybierają najlepsze whisky z całego świata. W wydarzeniu bierze udział wielu producentów i fanów "bursztynowego alkoholu", którzy z niecierpliwością czekają na decyzję jury. Trunki oceniane są w dwóch kategoriach: Whisky Taste (smak), oraz Whisky Design (design). Tegoroczną "blended whisky" została japońska 21-letnia "Suntory Whisky Hibiki", która ponownie zdobyła złoto. Nie zabrakło również szkockiego akcentu, gdyż 30-letnia szkocka whisky Tomatin zwyciężyła w kategorii najlepszy design.

Króliczki Playboya twarzą niemieckiej whisky?

Niemiecki producent whisky wpadł na nowatorski pomysł zwiększenia sprzedaży i promocji swojego trunku. Przed butelkowaniem gotową whisky wylewa na... piersi nagich modelek Playboya. Według twórców zabiegu, ma to wzmocnić smak i wywołać niesamowite emocje podczas degustacji. Jak można się domyślić, jest to technika marketingowa, a nie sposób na poprawę smaku whisky. Butelka tego alkoholu może kosztować od 120 do 150 euro. Wiadomo, że wszystko ma swoją cenę, a o gustach się nie dyskutuje.

Jaki jest smak "kosmicznej" whisky?

W 2011 roku próbki i kawałki drewna dębowego zostały wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci zmieszali składniki, aby jak najwierniej naśladować proces dojrzewania whisky. Destylarnia na Ziemi przechowywała identyczne próbki do późniejszego porównania. Po 2,5 roku próbki zostały sprowadzone na Ziemię i poddane serii testów. Kosmiczna whisky, jak opisują eksperci, zmieniła swój smak i zapach. Przypominała zapach gumowych butelek i wędzonych ryb. Smak jest podobny do "słodzonej śliwki". Powodem ogromnych różnic jest to, że procesy biologiczne zostały prawie całkowicie spowolnione w stanie nieważkości.

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!