Czytaj nas każdego dnia!

Soczewki progresywne - idealne widzenie bliży i dali

Soczewki progresywne - idealne widzenie bliży i dali

Starczowzroczność (prezbiopia) to częsta wada refrakcji, występująca przede wszystkim po 40-50 roku życia. Dostępne są takie metody korekcji prezbiopii jak soczewki kontaktowe, okulary korekcyjne oraz leczenie zabiegowe. W przypadku starczowzroczności najlepiej sprawdzają się soczewki progresywne, czyli wieloogniskowe. Czym takie soczewki multifokalne różnią się od innych soczewek kontaktowych?

Czym jest starczowzroczność?

Prezbiopia, czyli starczowzroczność to zaburzenie występujące fizjologicznie u osób w starszym wieku. Jest to konsekwencja postępującego twardnienia soczewki, a także osłabienia otaczających ją mięśni. Prowadzi to do upośledzenia procesów akomodacji, co wpływa niekorzystnie na procesy widzenia. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów prezbiopii jest oddalanie od oczu telefonu czy książki - łatwiej jest czytać, gdy są położone nieco dalej. Ponadto mogą pojawić się bóle głowy, mrużenie oczu i ich podrażnienie. Konieczność oddalania przedmiotów odróżnia prezbiopię od krótkowzroczności. Osoby dotknięte krótkowzrocznością będą przybliżać książkę z drobnym drukiem.

Jak działają soczewki progresywne?

Korygowanie prezbiopii wymaga zapewnienia wyraźnego widzenia zarówno dalekiego, jak i bliskiego. Kiedyś osoby dotknięte starczowzrocznością często szukały wielu par okularów, nie były w stanie prawidłowo skorygować wzroku w celach zawodowych i rekreacyjnych. Jedna para okularów nie umożliwiała chociażby czytania i prowadzenia samochodu. Obecnie to się zmieniło - a wszystko za sprawą soczewek wieloogniskowych, czyli progresywnych. Wieloogniskowe soczewki kontaktowe mogą stanowić rozwiązania dla osób we wszystkich tych sytuacjach, zapewniając idealne widzenie i komfort noszenia. Można je nabyć w internetowym sklepie Bezokularow.pl. Sklep ten oferuje ogromny wybór soczewek kontaktowych - nie tylko progresywnych - a także wszystkich niezbędnych akcesoriów. Zakupić tu można wyłącznie soczewki renomowanych producentów, a wysyłka jest realizowana ekspresowo.

Dwuogniskowe i wieloogniskowe soczewki kontaktowe mają na celu uzyskanie ostrości obrazów z obiektów umieszczonych w różnych odległościach od obserwatora. Okulary, soczewki kontaktowe i soczewki wewnątrzgałkowe mogą spełniać wymagania, aby zapewnić takie rozwiązanie. Soczewki kontaktowe zapewniają unikalne cechy - w porównaniu do okularów są bliżej oka, zapewniając szersze pole widzenia, mniej zniekształceń. Soczewki kontaktowe mogą pozostać wyśrodkowane z okiem pomimo ruchów gałek ocznych, zapewniając możliwość jednoczesnego obrazowania z różnych odległości obiektów. Tym, co odróżnia soczewki progresywne od innych typów soczewek kontaktowych jest obecność wielu stref optycznych. W soczewkach bifokalnych są dwie strefy optyczne, korygujące bliskie i dalekie widzenie. Z kolei w soczewkach multifokalnych występuje wiele stref optycznych, ułożonych np. koncentrycznie i umożliwiających płynną zmianę mocy refrakcji.

Użytkownicy soczewek progresywnych mogą wybierać między soczewkami jednodniowymi lub soczewkami miesięcznymi progresywnymi. Te pierwsze można założyć tylko raz, a po zdjęciu należy je wyrzucić. Soczewki miesięczne można zdejmować i ponownie zakładać przez miesiąc, pamiętając o ich odpowiednim użytkowaniu. Przede wszystkim - należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta, należy unikać spania w soczewkach (za wyjątkiem soczewek day & night). Soczewki po zdjęciu z oczu należy dokładnie oczyścić specjalnym płynem, a do momentu ponownego założenia - przechowywać w pojemniczku z płynem.

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy! 

 

Warto zobaczyć