Czytaj nas każdego dnia!

Systemy multiroom w ofercie firmy Nautilus

Systemy multiroom w ofercie firmy Nautilus

System multiroom pozwala na proste i szybkie przesyłanie dźwięku pomiędzy pomieszczeniami, przy pomocy sieci bezprzewodowej lub technologii Bluetooth. Układ ten umożliwia swobodne poruszanie się po wszystkich pomieszczeniach słuchając ulubionej muzyki. 

Multiroom jest to system, który daje możliwość odtwarzania muzyki w każdym pomieszczeniu, z jednego wspólnego źródła. Aby cały układ funkcjonował prawidłowo potrzebna jest jednostka multiroomowa, do której podłączone zostanie źródło dźwięku. Podstawową zasadą działania jest to, aby system audio nie ograniczał się tylko i wyłącznie do jednego pomieszczenia, lecz do wszystkich.

Systemy multiroom - jak to działa?

Do prawidłowego działania systemu multiroom potrzebna jest jednostka multiroomowa, do której podłączone są głośniki rozmieszczone w wybranych miejscach w pomieszczeniach. Multiroom umożliwia słuchanie różnych utworów muzycznych w innych pomieszczeniach jednocześnie. System opiera się na rozprowadzaniu dźwięku oraz obrazu do oddzielnych stref. W multiroom może korzystać kilka osób na raz. Najczęściej występują od 2 do 4 stref, a ich ilość w niektórych systemach może, lecz nie musi być ograniczona. 

Wydobywający się dźwięk pochodzi z głośników, które zazwyczaj wbudowane są w ścianach bądź w suficie. Innym urządzeniem, który występuje poza głośnikami, jest klawiatura sterująca umieszczona na ścianie lub pilot systemowy. Pozostały sprzęt umieszczony jest w specjalnym miejscu, który umożliwia rozprowadzanie sygnałów po całym obiekcie za pomocą zainstalowanego okablowania. 

Systemu multiroom w postaci bezprzewodowej 

Systemy multiroom mogą również występować w postaci bezprzewodowej. Takie rozwiązanie stosowane jest wówczas gdy, niemożliwe jest dokonanie całkowitego okablowania. Niestety, ale sposób ten niesie ze sobą pewne ograniczenia, które wiążą się z tym, że możliwe jest używanie źródeł ogólnodostępnych lub własnych. Niezmiernie ważny jest również zasięg urządzeń. Zaletą w tym rozwiązaniu jest możliwość rozbudowania całego systemu o kolejne strefy. 

Multiroom może składać się z wielu urządzeń, co jest spowodowane odtwarzaniem z domowej sieci lub Bluetooth. Można zatem połączyć do tego zestaw kina domowego, odtwarzacz płyt, telewizor czy nawet odbiornik radiowy. Ponadto cały zestaw ma wbudowane serwisy takie jak: YouTube, Spotify, Tidal itd. Zatem podczas dobierania komponentów do systemu warto zwrócić uwagę jakie dodatkowe usprawnienia zawierają wybrane urządzenia. Zaleca się oparcie całego systemu multiroom na telewizorze, który posiada dostęp do internetu oraz wbudowane aplikacje. Takie rozwiązanie z pewnością poszerzy funkcjonalność całego systemu. 

Co więcej istnieje możliwość zintegrowania systemów multiroom z pilotami uniwersalnymi i osobnymi systemami sterowania. Co daje taka możliwość? Dzięki niej osiągalne jest korzystanie ze złożonych funkcji za pomocą kombinacji wybranych komend z jednego pilota, który został zaprogramowany do obsługi tzw. funkcji makro. Systemy multimedialne mogą również posiadać możliwość integracji z automatyką domową KNX, co poszerza funkcje do obsługiwania KNX-owych sterowników oraz klawiatur. 

 

Artykuł partnera

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy! 

 

Warto zobaczyć