Czytaj nas każdego dnia!

Łańcuchy rolkowe

Łańcuchy rolkowe

Każde urządzenie mechaniczne, które jest wykorzystywane w branżach produkcyjnych i nie tylko, w celu prawidłowego działania musi być wyposażone w efektywny system, który zapewni im przenoszenie napędu przy jednocześnie małej stracie energii, niskich kosztach eksploatacji oraz wysokiej wytrzymałości. Na rynku wymienić możemy kilka rozwiązań, dających taki efekt, jednak zdecydowanie najlepiej zdają egzamin łańcuchy rolkowe. Są one najpowszechniej wykorzystywanym systemem, a swoją popularność zawdzięczają ogromnej stabilności i odporności na zniszczenia przy relatywnie niskiej masie łańcucha. Łańcuchy rolkowe są integralną częścią motocykli, silników samochodowych, przenośników, ale również rowerów. 

Jak zbudowany jest łańcuch rolkowy?

Każdy łańcuch rolkowy charakteryzuje się podobną budową. Płytki to podstawowy element łańcucha. Odpowiada on za łączenie całej konstrukcji, przez nabiera ona spójności. Płytki przenoszą obciążenie oraz przekazują siłę dzięki innym elementom napędowym. Płytki są wykonane z metalu, a one przypominają liczbę 8. Każda płytka wyposażona jest w mały otwór, który odpowiada za połączenie płytek. Takie połączenie zapewnia łańcuchowi możliwość położenia względem jednej osi i podtrzymywania rolek. Rolki natomiast są elementami, które są zamontowane pomiędzy rzędami naszych płytek. Ich zadaniem jest "komunikacja" z elementami napędzanymi oraz napędowymi. Podczas gdy łańcuch jest w ruchu, rolki poruszają się, co minimalizuje tempo ich eksploatacji oraz gwarantuje znacznie mniejsze tarcie. 

Jakie istnieją typy łańcuchów rolkowych?

Istnieje kilka różnych typów łańcuchów rolkowych, które różnią się w zależności od ich przeznaczenia. Bardzo popularne są łańcuchy wyposażone w jeden rząd płytek. Często jednak możemy spotkać łańcuchy kilku rzędowe, które dodatkowo posiadają rolki o różnej budowie w każdym z rzędów. Same łańcuchy mogą dodatkowo zostać wyposażone w inne, przydatne komponenty. Przykładem takich dodatkowych akcesoriów są ogniwa, które mają dodatkowo funkcje przenoszenia innych elementów i sterowania całym systemem. Często natomiast można spotkać takie łańcuchy, które ze względów bezpieczeństwa są dodatkowo wyposażone w osłony ochronne. 

Wszystkie łańcuchy rolkowe są produkowane z wykorzystaniem materiałów o różnej wytrzymałości. Wytrzymałość konkretnych składników łańcucha jest dostosowywana do potrzeb i urządzeń, w jakich łańcuch będzie stosowany. Często możemy natknąć się na oferty specjalnie wzmacnianych łańcuchów, które są idealnie przystosowane do pracy w nieprzyjaznym środowisku takim jak bardzo wysokie temperatury lub środowisko o dużym natężeniu chemikaliów. Jeśli planujemy wyposażyć swój sprzęt w nowy łańcuch rolkowy, warto na samym początku zastanowić się, w jaki sposób dane urządzenie będzie wykorzystywane. Choć każdy łańcuch powinien zostać wykonany z relatywnie mocnych materiałów, nie warto inwestować w te najtańsze modele. Mogą one nie posłużyć nam zbyt długo, co poskutkuje kolejnymi zakupami. Lepszym rozwiązaniem jest zakup droższego modelu, który będzie charakteryzować się wysoką jakością. 

https://www.janus.com.pl/produkty/lancuchy/napedowe-rolkowe/

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!