Czytaj nas każdego dnia!

Czym się kierować, wybierając konto osobiste?

Czym się kierować, wybierając konto osobiste?

Konto osobiste ma już niemal każdy Polak. Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy i jakie czynniki decydują o opłacalności oferty?

Do czego służy i czym jest konto osobiste?

Konto bankowe to termin często używany i występujący np. w reklamach usług bankowych, każdy też w większej lub mniejszej mierze zdaje sobie sprawę, czym ono jest. Rynek bankowy w Polsce ma się w najlepsze, wystarczy dodać, że przeciętny Polak wykonuje każdego dnia co najmniej jedną operację bankową. Konto osobiste ma też inne nazwy, np. konto bankowe czy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR). Jednocześnie konto bankowe to elementarna i najczęściej wybierana usługa bankowa, bez której trudno wyobrazić sobie komfortowe funkcjonowanie w dzisiejszej rzeczywistości. To na konto osobiste trafia twoja wypłata, to za pomocą rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego płacisz za zakupy czy rachunki. Warto też dodać, że w wielu przypadkach posiadanie konta osobistego w danym banku gwarantuje ci uzyskanie preferencyjnych warunków przy ubieganiu się o kredyt, konto walutowe czy lokatę. Konto bankowe to więc często najlepsza furtka do korzystania z bardziej zaawansowanych produktów finansowych.

Jak wybrać konto osobiste?

Nie ulega wątpliwości, że na rynku dostępnych jest wiele typów kont osobistych, zależnie od wybranego banku i wielu innych czynników mogą charakteryzować się one zupełnie innymi parametrami. Tak duża konkurencja sprawia, że dokonanie wyboru prawdopodobnie zajmie więcej czasu, jednak z drugiej strony zapewnia ci korzystniejsze warunki – w końcu bankom zależy, abyś wybrał właśnie ich propozycję. Zależnie od opłat za prowadzenie konta, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe dzieli się zwykle na:

  • konta bezpłatne, gdzie nie musisz spełniać dodatkowych warunków,
  • konta bezpłatne tylko po spełnieniu wymaganych warunków, np. okresowych wpływów o danej wysokości,
  • konta płatne.

Otwierając rachunek w banku, możesz poprosić o wydanie karty debetowej (w praktyce robią tak właściwie wszyscy klienci). Jest ona bardzo pomocna, gdyż pozwala ci na korzystanie z pełnej oferty banku, w tym m.in. wpłaty i wypłaty w bankomatach i wpłatomatach oraz dokonywania płatności w sieci czy sklepach stacjonarnych. Niektóre banki wymagają jednak opłaty za posiadanie karty debetowej. Z uwagi na ten czynnik, konta osobiste dzieli się na:

  • całkowicie bezpłatne karty debetowe,
  • karty debetowe z miesięczną opłatą, którą można anulować, spełniając wymagane przez bank warunki, np. dotyczące wysokości lub ilości transakcji bankowych,
  • karty debetowe z miesięczną opłatą oraz bez możliwości jej zmiany lub usunięcia.

Istotnym parametrem decydującym o wyborze konta osobistego są też ewentualne koszty związane z wypłatami gotówki z bankomatów. Tu także najczęściej spotyka się 3 rodzaje kont osobistych:

  • konta osobiste z darmowymi wypłatami z określonych bankomatów,
  • konta osobiste z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów, w kraju,
  • konta osobiste z darmowymi wypłatami z bankomatów krajowych i zagranicznych za stałą opłatą miesięczną.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konta osobistego, zapoznaj się też z tabelą opłat i prowizji oraz pozostałymi warunkami prowadzenia rachunku. Nie czekaj dłużej i już dziś otwórz najlepsze konto bankowe.

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!