Czytaj nas każdego dnia!

Czym jet binge-watching? Czy może nam zaszkodzić?

Czym jet binge-watching? Czy może nam zaszkodzić?

Binge-watching to angielskie określenie, które można przetłumaczyć na polski jako szaleństwo oglądania. W praktyce zaś oznacza to nic innego jak tylko kompulsywne oglądanie odcinków seriali. Jeden po drugim, przez co najmniej kilka godzin. Niektórzy wiążą jego powstanie z ekspansją Netflixa, jednak prawda jest taka, że binge-watching ma tak długą tradycję, jak długa jest historia kaset VHS i płyt DVD. Któż bowiem nie urządzał sobie nigdy maratonu ulubionego serialu? Chociaż z pozoru niegroźny, binge-watching może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jak cieszyć ukochanymi serialami i przy okazji nie zrujnować sobie kondycji?

Czym może grozić binge-watching?

Niestety, ten sposób oglądania seriali online ma również swoje ciemne strony. Według badań przeprowadzonych w Teksasie binge-watching zadziwiająco często łączy się z poczuciem osamotnienia i skłonnością do depresji. Chociaż jest to bardzo popularny sposób oglądania seriali (według ankiet przeprowadzonych przez Netflixa nawet 60% użytkowników serwisu przyznaje się do oglądania ich w ten sposób), szczególnie u młodych osób do dwudziestego szóstego roku życia realnie rzutuje on problemy z depresją i relacjami międzyludzkimi.

Jak bronić się przed ciemnymi stronami binge-watchingu?

Jakiś czas tematem zajął się na poważnie magazyn Time. W zamieszczonym tam artykułach eksperci podpowiadają jak uniknąć negatywnych skutków binge-watchingu. Przede wszystkim warto co jakiś czas robić sobie przerwy w oglądaniu, chociażby krótkie na rozprostowanie kości. Ponadto warto uważać na to co podjadamy w trakcie maratonów. Czipsy, orzeszki czy piwo to przekąski, które doskonale nadają się do podgryzania przed ekranem telewizora lub komputera, jednak na dłuższą metę warto zastąpić je zdrowszą alternatywą - na przykład warzywami. Jeżeli nie zwrócimy na to uwagi, możemy bardzo szybko nabawić się dodatkowych kilogramów. Warto także pamiętać o nawadnianiu się i nie unikać zupełnie aktywności fizycznej. Kilka przysiadów pomiędzy odcinkami na pewno nie zaszkodzi. 

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy! 

 

Warto zobaczyć