Wyprzedaże: jak kupować żeby nie zwariować?

My, ludzie XXI wieku, żyjemy szybko. Szybko jemy, krótko śpimy i wszędzie wiecznie się spieszymy. Szybko też robimy zakupy co często jest powodem nieprzemyślanych decyzji. Ile w naszej szafie jest rzeczy których nigdy nie założyliśmy, a ile tych, w których udało nam się wyjść tylko raz? Poznajmy zasady którymi powinniśmy się kierować podczas szaleństwa wyprzedaży.

Największa pułapka

Największą pułapką jest okres wyprzedaży i promocji. To właśnie wtedy najczęściej wpadamy w sprytnie przygotowaną pułapkę speców od marketingu. Przekonani o tym, że dokonaliśmy dobrej inwestycji po raz kolejny kupujemy parę butów, którą przy najbliższej okazji podarujemy swojej znajomej.

Podczas wyprzedaży najczęściej kierujemy się ceną, bo to ona decyduje o naszej zwykle bardzo spontanicznej decyzji. Dlatego bardzo ważne jest abyśmy sprawdzali metki, gdyż czasem produkt z wyprzedaży może mieć wyższą cenę niż jego pierwotna wartość. Przed nami luty – miesiąc największych „po zimowych” promocji. To okres najatrakcyjniejszy w roku ze względu na oferowany asortyment. Teraz właśnie kupujemy ubrania które mogą nam się przydać od razu, podczas zimy. Przy okazji wyprzedaży „po letnich” jest już zupełnie inaczej. Zakupy są bardziej przemyślane ponieważ wiemy, że te rzeczy będziemy mogli założyć dopiero w przyszłym roku.

Obecny sezon wyprzedażowy trwa od początku stycznia do końca lutego, jednak to właśnie pod koniec lutego zniżki osiągają pułap nawet 90 procent! Z mijającymi dniami wybór asortymentu w sklepach robi się coraz mniejszy, często jest już przebrany, a nawet poniszczony. Często w ostatnich dniach wyprzedaży możemy trafić na asortyment sprzed kilku sezonów. Dlatego musimy mieć na uwadze to, że z końcem lutego zakupy są najbardziej opłacalne, ale i najtrudniejsze.

Dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć listę zakupów przed udaniem się do galerii, która na każdym kroku kusić nas będzie ofertami specjalnymi i pozornie wyjątkowo niskimi cenami. Aby dobrze przygotować się do okresu wyprzedaży koniecznie zróbmy porządek w swojej szafie. Warto zorientować się co z naszej garderoby już się zużyło, a co uzupełniłoby naszą szafę i pozwoliło stworzyć nowe odświeżone stylizacje z wykorzystaniem rzeczy które od dawna nie używane zalegają w naszej szafie.

Bądźmy czujni

Czujność, czyli to czego szczególnie powinniśmy się trzymać podczas wyprzedaży. Podczas wyprzedaży dokładniej niż zwykle powinniśmy sprawdzać rzeczy które kupujemy. Musimy mieć na uwadze to, że już kilkanaście osób oglądało i mierzyło ten produkt dlatego dokładnie sprawdzamy czy na ubraniu nie ma rozpruć, plam czy innych defektów.
W okresie promocji kupujemy szybciej niż zwykle, zmotywowani okazyjną ceną nie myślimy z czym zestawimy konkretną rzecz – to błąd! Podczas mierzenia zawsze zadajmy sobie pytanie: Czy mam przynajmniej trzy rzeczy z którymi mogę daną rzecz zestawić? Jeśli nie odłóżmy produkt na półkę.

Podczas zakupów często podświadomie porównujemy jak wyglądamy w momencie wejścia do przymierzalni (czy we własnych ubrania) z tym co dopiero zamierzamy kupić. Bardzo ważne aby iść na zakupy w ubraniach w których czujemy się nie tylko dobrze ale i świetnie wyglądamy. Pomoże nam to dokonać równie dobrego lub nawet lepszego zakupu.

Nigdy nie kupuj za małych lub za dużych rzeczy. Jeśli coś bardzo nam się spodobało poprośmy sprzedawcę o sprawdzenie czy nasz właściwy rozmiar jest w innej placówce lub poszukajmy w internecie. Nie popełniajmy błędu i nie kupujmy kolejnego bezużytecznego ciucha.

Zakupy przez internet

Często sezon wyprzedażowy w galeriach handlowych przypomina dżunglę, a nawet wojnę. Zdarza się że inni kupujący „walczą” z innymi o daną rzecz i są tym samym lekko mówić nieuprzejmi. Tej brutalnej walki możemy jednak sprytnie uniknąć. Wyprzedaże trwają również on-line. Jeśli polujemy na daną rzecz od dawna, w internecie łatwo możemy ją znaleźć.

Możemy również zaryzykować z nowościami, gdyż chroni nas prawo konsumenta które pozwala nam zwrócić daną rzecz w przeciągu 14 dni od jej zakupu, bez podawania przyczyn, ale musi być ona nienaruszona i z metką. Sprzedaż wysyłkowa w ostatnich latach jest niezwykle popularna i proponuje ją większość marek odzieżowych. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów dostawy zawsze możesz zamówić wybraną rzecz w swoim rozmiarze do sklepu stacjonarnego. Unikniesz wtedy sterty ubrań rozburzonych na pólkach i stołach sklepowych. Po za tym w sklepach internetowych wybór jest o wiele większy ponieważ prezentuje całą minioną kolekcję. W punktach stacjonarnych zaś często znajduje się jej część ze względu na ograniczenia przestrzenne.

Zakupy on-line są też bardziej przemyślane, mamy czas aby zastanowić się czy dana rzecz na prawdę jest nam potrzebna, nie odczuwamy presji osób czekających w kolejce do przymierzalni czy stojącymi za nami w kolejce do kasy. W internecie możemy porównać produkty pomiędzy różnymi sklepami, w tradycyjnych sklepach często o tym zapominamy. Gubiąc się w zakupowym szaleństwie kupujemy najczęściej dwie podobne rzeczy w różnych sklepach.

Jakie produkty najlepiej kupować na „po zimowych” wyprzedażach?

Zimą tanieją przede wszystkim torebki, jeansy i okrycia wierzchnie. Nie dajmy się jednak zwieźć, bo z kolei obuwie najlepiej kupować latem. Porównujmy oferty innych marek, sprawdzajmy ceny w internecie i nie podejmujmy decyzji spontanicznie. To sprawi, że nasze zakupy na pewno będą udane. Powodzenia!

„Malinowy Kurier”
Paulina Zych