Czytaj nas każdego dnia!

Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa

Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa

Od czasów starożytnych ludzie starali się wznieść budowlę aż do samego nieba, o której mówi biblijna tradycja Wieży Babel. Dziś najwyższym budynkiem na świecie jest Burj Khalifa wybudowany w Dubaju w 2010 roku. Ta wielofunkcyjna wieża łączy w sobie wszystkie najbardziej innowacyjne osiągnięcia w dziedzinie inżynierii i budownictwa. Najwyższy na świecie Burj Khalifa to prawdziwe miasto w pionie, w którym jednocześnie może przebywać około 35 tysięcy osób. Projektując ten najwyższy budynek na świecie, inżynierowie musieli rozwiązać wiele problemów, które wcześniej były czysto teoretyczne. Wysokość wieżowca znajdującego się w Dubaju to 828 metrów, czyli 163 piętra. Swoim kształtem przypomina stalagmit. Uroczyste otwarcie odbyło się 4 stycznia 2010 roku. Burj Khalifa został od razu zaplanowany jako najwyższy budynek na świecie. Jego projektowana wysokość była utrzymywana w tajemnicy. Został pomyślany jako „miasto w mieście” - z własnymi trawnikami, bulwarami i parkami. Całkowity koszt budowy to około 1,5 miliarda dolarów. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2004 roku i przebiegała w tempie 1-2 pięter tygodniowo. W budowę zaangażowanych było codziennie do 12 000 pracowników. Do budowy wieży wykorzystano około 320 tysięcy metrów kwadratowych betonu i ponad 60 tysięcy ton zbrojenia stalowego. Wieża ma około 900 mieszkań, hotel z 304 pokojami, 35 pięter przeznaczono na biura. Na trzech kondygnacjach podziemnych znajduje się parking na 3000 samochodów.

Komfort Burj Khalifa

Powietrze wewnątrz budynku jest nie tylko chłodzone, ale także aromatyzowane dzięki specjalnym membranom. Ten zapach został stworzony specjalnie dla Burj Khalifa. Filtry nie przepuszczają kurzu i odpychają promienie słoneczne, pozwalając na utrzymanie optymalnej temperatury w budynku, a ponadto są codziennie myte. Specjalnie dla budynku opracowano specjalny gatunek betonu, który wytrzymuje temperatury do +50°C. Mieszankę betonową układano tylko w nocy, a do roztworu dodano lód. Budynek posiada 57 wind. Tylko winda usługowa wznosi się z pierwszego na ostatnie piętro. Mieszkańcy i goście wieżowca przemieszczają się między piętrami z transferami. Windy Burj Khalifa osiągają prędkość do 10 m/s. U podnóża wieżowca w sztucznym jeziorze znajduje się Dubajska Fontanna Muzyczna. Oświetla ją 6600 źródeł światła i 50 kolorowych reflektorów. Długość fontanny wynosi 275 m, a wysokość dysz sięga 150 metrów. Fontanna ma akompaniament muzyczny.

W kompleksie Burj Khalifa mieści się hotel, apartamenty, biura i centra handlowe. Budynek posiada trzy osobne wejścia: do hotelu, do apartamentów oraz do pomieszczeń biurowych. Na 43 i 76 piętrze znajdują się siłownie, baseny, tarasy widokowe z jacuzzi. Na 122 piętrze znajduje się restauracja "Atmosphere" na 80 miejsc – to najwyżej położona restauracja na świecie. Najwyższy taras widokowy znajduje się na 148. piętrze na wysokości 555 metrów. Kolejne dwa stanowiska znajdują się na 124. (472 metry) i 125. piętrze. Pomimo tego, że dziś na świecie powstaje wiele budynków, otwarta dziesięć lat temu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wieża pozostaje najwyższą konstrukcją na świecie. Jest to jedyny 828-metrowy i 163-piętrowy wieżowiec z najdłuższą na świecie 180-metrową iglicą. W trakcie budowy budynek nazwano "Burj Dubai" ("Dubai Tower") - zgodnie z jego lokalizacją. Jednak do czasu otwarcia wieżowiec został przemianowany na cześć prezydenta ZEA, jednego z najbogatszych ludzi na świecie, Khalifa ibn Zayed Al Nahyan. Więcej informacji i ciekawostek o wieżowcu Burji Khalifa >>

Burj Khalifa w Dubaju

Historia Burj Khalifa

Pomysł zbudowania najwyższej wieży na świecie zaproponował na początku 2000 roku szejk Dubaju Mohammed ibn Rashid Al Maktoum. Postanowił uczynić swój emirat atrakcyjnym dla turystów, otwierając hotele plażowe, organizując wszelkiego rodzaju międzynarodowe wydarzenia w Dubaju. Jednym z punktów jego planu była budowa w emiracie dzielnicy Dubai Downtown z pięknymi fontannami, wieżowcami i największym na świecie centrum handlowym. Centrum dzielnicy miał być najwyższy budynek na świecie. W 2003 roku konkurs na najlepszy projekt budynku wygrał amerykański architekt Adrian Smith, który w tym czasie w centrum Szanghaju zbudował już słynny wieżowiec Jin Mao. W 2004 roku budowę rozpoczęła firma Emaar Properties, która była właścicielem gruntu, na którym budowano Dubai Downtown. Założono, że ceny nieruchomości wokół wieży wzrosną wykładniczo.

Architekt założył bryłę budynku jako asymetryczną, przypominającą stalagmit. I to też nie tylko oryginalne rozwiązanie projektowe, ale wynik obliczeń inżynierskich - dzięki swojemu kształtowi budynek mniej się kołysze. Podczas pracy nad projektem Adrian Smith wykorzystał rozwiązania, które stworzył podczas budowy Tower Palace III w Seulu: na przykład obie wieże mają trzy filary. Ponieważ „Wieża Khalifa” musiała być odporna nie tylko na wiatr i kurz, ale także na światło słoneczne, do jej budowy użyto 26 000 specjalnych dwustronnych paneli, których zewnętrzna strona – metal odbijający promienie ultrafioletowe – jest pokryta wewnątrz cienką warstwą srebra, która chroni przed promieniami podczerwonymi.

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!