Czytaj nas każdego dnia!

Przyjazna akustyka pomieszczeń

Przyjazna akustyka pomieszczeń

W dobie narastającego tempa rozwoju ludzkiej cywilizacji, cisza jest towarem deficytowym. Wzmożony hałas maszyn, środków lokomocji i urządzeń mających ułatwić codzienne funkcjonowanie, ma destrukcyjny wpływ na samopoczucie ludzi oraz towarzyszących im zwierząt. Ułatwiająca koncentrację, przyjazna akustyka pomieszczeń w miejscu pracy, czy pozwalająca się zrelaksować atmosfera w domu, to warunki niezbędne do zdrowej egzystencji. Jak zagwarantować sobie i innym takie warunki?

Hałas pogłosowy

Hałas to nie tylko dźwięki o wysokim natężeniu, takie jak odgłos pracujących za oknem młotów pneumatycznych czy warkot samochodów. Jest to także każdy dźwięk, który zmysł słuchu odbiera jako uciążliwy. Niewłaściwie zaaranżowana akustyka pomieszczenia sprawia, że również odgłosy które mają swoje źródło wewnątrz lokalu, stają się na dłuższą metę uciążliwe. Są to między innymi odbijające się od ścian pomruki maszyn biurowych, czy wibracje akustyczne telefonów. Dotyczy to także mieszkań prywatnych i przenikających przez ściany szumów pogłosowych.

Norma akustyczna

Biorąc pod uwagę, jak niekorzystny wpływ ma hałas na kondycję organizmów ludzkich, w styczniu 2018 roku uchwalono w Polsce normę pogłosową PN-B-02151-4:2015-06. Zawiera ona wytyczne dla projektantów oraz deweloperów, w zakresie redukcji hałasów pogłosowych w budowanych i oddawanych do użytku pomieszczeniach. Obecnie każdy nowo powstały budynek, musi spełniać wyznaczone wymogi akustyki pomieszczeń.

Szkodliwe echo

Pogłos jest wynikiem odbijania się od gładkich powierzchni fal dźwiękowych. Te, pochodzące z wielu źródeł, nakładają się na siebie wracając w zniekształconej formie i z opóźnieniem do zmysłu słuchu. Dzieje się tak, ponieważ gładkie powierzchnie sufitów podłóg i ścian, nie mają właściwości pochłaniających i ropraszających dźwięki. Również ukształtowanie pomieszczenia, jego wielkość, kształt, wysokość, a także rodzaj materiałów wykończeniowych, mają duży wpływ na generowanie uciążliwego echa. Czytaj więcej...

jak zredukować pogłos

Jak zredukować pogłos?

Aby poprawić akustykę pomieszczenia, należy umieścić w nim materiały o właściwościach dyfuzorów i absorberów. Są to naturalne lub sztuczne tworzywa, mające pofałdowaną lub perforowaną powierzchnię. Zainstalowanie ich na ustalonych fragmentach jednej bądź kilku ścian, może znacząco poprawić komfort akustyczny biura sypialni czy salonu.

Panele pogłosowe EHO Muteboards

Jednym z rozwiązań na poprawienie akustyki pomieszczeń jest jego wyposażenie w trójwymiarowe panele pogłosowe EHO Muteboards. Umieszczone na określonym obszarze ściany lub sufitu, drewniane moduły, stają się funkcjonalnym i estetycznym przyozdobieniem mieszkań i lokali użytkowych.

Dzięki wygłuszającym elementom wyposażenia praca w biurze jest wydajniejsza, posiłek w restauracji przyjemniejszy, a odpoczynek w przestrzeni prywatnej znacznie bardziej komfortowy.

Oryginalne ukształtowanie paneli 3D, jest efektem długotrwałej współpracy firmy DeDe Furniture oraz inżynierów z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki. Panele EHO odpowiadają wymogom polskiej normy pogłosowej, wnosząc jednocześnie do pomieszczenia atrakcyjny element dekoracyjny.

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy!