Wrocław: Światła, które dzielą

Czy nowa sygnalizacja świetlna na nowym skrzyżowaniu ulicy gen. S. Maczka i Ołtaszyńskiej pomaga w odkorkowaniu dzielnicy, czy utrudnia ludziom życie?
Zdanie są podzielone. Otrzymaliśmy wiele skarg mieszkańców Wysokiej i osób często wjeżdżających do Wrocławia przez Ołtaszyńską.

„Najpierw budowa nowej ulicy, spowodowała korki przy wyjeździe z Wysokiej. Teraz po zakończeniu remontu korki są jeszcze większe. (…) Mamy szkołę w Wysokiej, ale musimy dzieci odstawiać o 6:30 bo nie jesteśmy w stanie zdążyć do pracy. Moje dziecko ma 6 lat i musi wstawać po 5:00”, pisze jedna z Czytelniczek.

„Od Wrocławia się jedzie, a do Wrocławia stoi i na odwrót – głupota do kwadratu – co jeszcze dodatkowo wydłuża czas oczekiwania. W tym czasie – z i – na ul. Maczka wjeżdżają 1-2 samochody a korek na Ołtaszyńskiej w porannym szczycie ciągnie się do Chabrowej lub dalej”, dodaje inna Czytelniczka. Podobnych w treści informacji otrzymaliśmy znacznie więcej.

O wypowiedź dotyczącą świateł poprosiliśmy rzeczniczkę wrocławskiego ZDiUM Ewę Mazur.
„Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Maczka i Ołtaszyńskiej jest elementem organizacji ruchu docelowego i nie będzie zlikwidowana, gdyż w sobotę (27 maja – red.) w nocy przywracamy ruch na ulicy Ołtaszyńskiej po zakończonej przebudowie.
Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia, będąc organem zarządzającym ruchem drogowym na terenie miasta, będziecie obserwował ruch na skrzyżowaniu po otwarciu ulicy Ołtaszyńskiej i podejmie  ewentualne decyzje o potrzebie korekty programu sygnalizacji”, pisze w odpowiedzi na nasze pytanie rzeczniczka ZDiUM.

Miejski radny Wrocławia i mieszkaniec Ołtaszyna Dominik Kłosowski (SLD), który zabiegał o budowę skrzyżowania uważa, iż instalacja świateł była koniecznością.

– Z obserwacji wynika, że korki na Zwycięskiej powoduje m.in. potok aut jadących z Gminy Kobierzyce, z miejscowości Wysoka. Kierowcy jadąc od Wysokiej właśnie, wjeżdżając na skrzyżowanie (rondo) dodają gazu i nie wpuszczają pojazdów stojących w gigantycznym korku na ul. Zwycięskiej. Teraz ten stan będą regulowały światła przy nowym łączniku na ul. Maczka. Jest mi przykro, że kierowcy z Wysokiej będą musieli poczekać na swoją kolej, ale proszę mi wierzyć, że wyjazd z osiedla na ul. Maczka i Zwycięskiej to był codzienny koszmar, mówi Dominik Kłosowski.

Skargi mieszkańców Wysokiej i pobliskich miejscowości dotarły również do Piotra Kopcia, zastępcy wójta Gminy Kobierzyce.
– będziemy starali się porozumieć z władzami Wrocław, mam nadzieję, że uda się wypracować wspólne rozwiązanie, tłumaczy Piotr Kopeć.
Do tematu wrócimy w kolejnych wydaniach Gazety Sąsiedzkiej.
A jakie jest Wasze zdanie na temat efektów działania sygnalizacji na skrzyżowaniu Maczka i Ołtaszyńskiej?

Piszcie na adres: redakcja.gs@extra-media.pl

„Gazeta Sąsiedzka”