Wałcz: Pamiątki z misji

27 maja w skansenie Grupy Warownej Cegielnia w Wałczu otwarto wystawę „Mieszkańcy Wałcza na misjach poza granicami państwa” przygotowaną przez wałeckie koło Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Okazją do zorganizowania wystawy był obchodzony 29 maja Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest od 2012 roku, ale święto jest podwójne, bo od 2002 roku na całym świecie 29 maja obchodzony jest jako Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Ustanowiony, aby złożyć hołd wszystkim, którzy uczestniczyli lub nadal uczestniczą w operacjach pokojowych ONZ oraz aby uczcić pamięć tych, którzy w sprawie pokoju oddali swoje życie – mówił przewodniczący wałeckiego koła Grzegorz Muryn. – W powojennej historii Polski ponad sto tysięcy żołnierzy oraz kilka tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych wzięło udział w misjach za granicą. Podczas tej służby poległo 120 polskich żołnierzy.

Na wystawę składają się fotografie wykonane na misjach oraz osobiste pamiątki przekazane przez mieszkańców Wałcza. Na otwarcie wystawy, oprócz rodzin i przyjaciół, zaproszono m.in. członków kół z Piły, Koszalina, Drawska Pomorskiego oraz przedstawiciela Zarządu Głównego stowarzyszenia. Spotkanie było również okazją do wyróżnień. Medalem za zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ został odznaczony wiceprezes wałeckiego koła Dariusz Kuch.

Wystawę połączono z piknikiem: zorganizowano strzelnicę, pokaz sprzętu wojskowego, częstowano grochówką.

„Extra Wałcz”