Sylwester Wrocławski – inny niż wszystkie

Tegoroczny sylwester w Rynku będzie najbardziej wrocławski z wrocławskich. Największą gwiazdą wielkiego koncertu podsumowującego i kończącego rok 2016, w którym Wrocław był Europejską Stolica Kultury i witającego rok 2017, będzie Szanowny Pan Sylwester Wrocławski. Pod tym pseudonimem kryją się znakomici artyści związani z miastem, którzy wystąpią w niecodziennym koncercie.

„Podczas tegorocznego koncertu nie będzie playbacków, wszyscy artyści zagrają na żywo, a Rynek stanie się wielkim klubem artystycznym wypełnionym znakomitą, energetyczną muzyką i niezwykłymi obrazami. Znany z niekonwencjonalnych pomysłów reżyser koncertu, Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, 31 grudnia 2016 roku zaprosi publiczność w artystyczną podróż, jakiej jeszcze nie było. Do wnętrza… Sylwestra Wrocławskiego. Trafimy do MÓZGU i SERCA, tego Szanownego, niezwykle kulturalnego Pana, czyli artystycznego Wrocławia” – piszą organizatorzy.

Na czym polegają zmiany? Trzy są z pewnością zasadnicze. Nie będzie to już Sylwester robiony na potrzeby ogólnopolskiej telewizji. W ostatnich latach Wrocław współpracował z TVP 2 przy organizacji telewizyjnego mega-widowiska. Kilka miesięcy temu publiczna telewizja zerwała jednak zapowiedzianą dalszą współpracę. Tegoroczny Sylwester „Dwójki” odbędzie się w Toruniu. Początek wrocławskiego Nowego Roku oglądać będzie można jednak przez telewizję Wirtualnej Polski, która stała się medialnym partnerem wydarzenia. Druga zmiana, to brak gigantycznej sceny zajmującej dużą część rynku. Trzecią, zdecydowanie najważniejszą, jest jednak to, co ma wydarzyć się na scenie. A zagrają na niej, na żywo, wyłącznie artyści związani z Wrocławiem. Co więcej, stylistyka prezentowana przez rodzimych wykonawców odbiega diametralnie, od tego, do czego przyzwyczaiły nas przez lata kolorowe show dużych stacji telewizyjnych.

Chyba na żadnym z miejskich Sylwestrów nie zagrała jeszcze legendarna grupa punk-rockowa. We Wrocławiu zagrają Blade Loki.
Na scenie na Placu Gołębim zagrają : Fruhstuck, Miloopa, Teatr Muzyczny Capitol i L.U.C z orkiestrą Rebel Babel – scena ta stanowić ma „mózg” imprezy. Scena od strony Placu Solnego to SERCE Sylwestra Wrocławskiego. Zagrają tam: Mikromusic, Alicja Janosz i Goście, Mesajah oraz Girls on Fire i wspomniane już Blade Loki.

O północy nastąpi połączenie MÓZGU I SERCA, ale co stanie się w tym szczególnym momencie, to już tajemnica, oświadczają organizatorzy.

Nowy Rok powitamy wraz z krótkim przemówieniem prezydenta Wrocławia. Cały program zakończy Wielki Koncert Gongów, czyli największy w Polsce koncert kilkudziesięciu olbrzymich gongów tybetańskich.

Sylwester będzie oficjalnym zakończeniem roku Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

„Gazeta Sąsiedzka”