Prezydent w marcu skierował pismo do szefa MON ws. pism z BBN

Siedziba MON w Warszawie przy ul.Klonowej Fot. Wikipedia - Gnesener1900 , CC BY-SA 3.0

Prezydent Andrzej Duda skierował w połowie marca pismo do szefa MON Antoniego Macierewicza ws. pism wysłanych do ministra obrony przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego od grudnia 2015 r. do października 2016 r.; informacje te potwierdził szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Pismo zostało upublicznione we wtorek na Twitterze na koncie dane_publiczne – jest datowane na 16 marca i skierowane do szefa MON oraz do wiadomości premier Beaty Szydło.

„Szanowny Panie Ministrze! W załączeniu przedstawiam wykaz pism skierowanych przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego do Ministra Obrony Narodowej w okresie od grudnia 2015 r. do października 2016 r., które do chwili obecnej pozostały bez odpowiedzi. Niektóre z nich mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. W związku z powyższym oczekuję od Pana Ministra zajęcia pilnego stanowiska w przedmiotowych sprawach oraz przesłanie odpowiedzi na mój adres” – brzmi pismo upublicznione w internecie.

„Potwierdzam, że takie pismo zostało wysłane do szefa MON” – poinformował PAP we wtorek Magierowski.

Na początku marca prezydent Duda napisał do szefa MON dwa inne listy. W jednym z nich napisał, że oczekuje „niezwłocznego podjęcia stosownych działań” w związku z brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. W drugim piśmie prezydent wskazał, że oczekuje wyczerpującej informacji na temat tworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu.

W odpowiedzi Macierewicz zapewnił, że dowództwo osiągnie wstępną gotowość terminowo lub z niewielkim opóźnieniem, a kandydaci na attache obrony zostali wskazani i są sprawdzani przez SKW. Zapewnił, że działalność wojskowych ataszatów nie została przerwana.

Źródło: www.kurier.pap.pl