Ogrody jako sprzeciw

Wystawa „Do twarzy ci w tym ogrodzie” Joanny Rutkowskiej to, jak mówi autorka, jej mały wkład w protest przeciwko wycinaniu Puszczy Białowieskiej. Tymi słowami autorka wywołała podczas wernisażu dyskusję o współczesnej polityce.

Wernisaż wystawy obrazów Joanny Rutkowskiej odbył się 11 czerwca w Wałeckim Centrum Kultury.

– Tytuł wystawy „Do twarzy ci w tym ogrodzie” służy przypomnieniu, że jesteśmy częścią natury. Cały świat jest ogrodem. Nieodżałowany Jonasz Kofta w swojej piosence kontrastuje ogród z betonową rzeczywistością. Przyszliśmy z ogrodu, przypomnijmy sobie to i pamiętajmy o tym. Tytuł wystawy to także mój malutki wkład w protest przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej – mówiła J. Rutkowska.

Te słowa spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności; wywołały oklaski, ale i publiczną debatę o polityce. Burmistrz Bogusława Towalewska powiedziała, że chociaż „daleko jej do ministra Szyszko”, to jednak popiera wycinkę. A Bronisław Cichy, publicznie chwaląc swoją byłą uczennicę, powiedział, że chciał jej podarować białą różę, ale taką, która nie jest symbolem nienawiści…

„Extra Wałcz”