Czytaj nas każdego dnia!

Pisanie wniosków unijnych - czy warto to robić samemu, czy skorzystać z usług fachowca?

Pisanie wniosków unijnych - czy warto to robić samemu, czy skorzystać z usług fachowca?

Programy pomocowe Unii Europejskiej stwarzają duże możliwości przed młodymi przedsiębiorcami, którzy dopiero otwierają swoją działalność lub chcą rozwijać istniejący interes. Niemniej proces przyznawania dotacji dla wielu osób wydaje się być niezwykle problematyczny i czasochłonny. Zdaniem wielu przedsiębiorców największą trudnością w otrzymaniu środków z funduszów UE jest pisanie wniosków unijnych. Jak podjąć się tego zadania samodzielnie? I czy warto korzystać z usług fachowca?

Pisanie wniosków unijnych - jak się do tego zabrać?

Przed rozpoczęciem pisania wniosków unijnych pierwszym niezbędnym krokiem jest zrobienie rzetelnego rozeznania i zebranie wszystkich informacji na temat programu, z którego chcemy skorzystać. Kolejnym etapem jest pobranie wszelkich wymaganych dokumentów tzn. regulaminu konkursu, formularza wniosku, instrukcji, wymaganych załączników oraz kryteriów oceny.

Szczególnie istotną kwestią jest zapoznanie się z instrukcją, dzięki czemu będziemy mogli zweryfikować, czy spełniamy wszystkie niezbędne warunki. Wiele osób przed samodzielnym pisaniem wniosków unijnych odstrasza właśnie struktura i język, za pomocą którego sformułowana jest instrukcja. Chodzi oczywiście o skomplikowaną w zrozumieniu treść, wypełnioną wieloma odnośnikami do przepisów prawnych.

Jeśli nie posiadamy doświadczenia z tego typu formalnymi dokumentami, napisanie wniosku okaże się dla nas o wiele bardziej czasochłonnym zadaniem. Zrozumienie instrukcji i regulaminu jest jednak kwestią kluczową, gdyż każdy błąd wynikający z niewiedzy na ten temat może kosztować nas utratę szansy na uzyskanie dotacji.

Jeżeli już przebrniemy przez zawiły język prawny, możemy przystąpić do wypełniania wniosku. Należy pamiętać, że każdy z nich odznacza się podobną budową, a więc obejmującą: problem, cel, rozwiązanie oraz rezultat. W trakcie jego tworzenia warto również pamiętać, aby nasza propozycja projektu była realna do wykonania, nie była zbyt zawiła, posiadała mierzalne efekty oraz była określona w konkretnym czasie. W związku z czym, zanim w ogóle przystąpimy do całego procesu, musimy dokładnie przemyśleć nasz projekt: począwszy od tytułu, aż do szczegółowych wyliczeń.

pisanie wniosków unijnych

Czy warto korzystać z usług profesjonalistów zajmujących się pisaniem wniosków unijnych?

Jak już zostało to podkreślone: pisanie wniosków unijnych może być bardzo czasochłonnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli posiadamy małe doświadczenie w tworzeniu formalnych treści oraz czytaniu tekstów prawnych. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców starających się o dotacje unijne, postanawia skorzystać z usług fachowców w tej dziedzinie i pozostawiają im proces pisania wniosków unijnych.

Cechą charakterystyczną wniosków o dotacje unijne jest konieczność powtarzania tych samych informacji. Niestety osoby, które samodzielnie zajmują się pisaniem, nie zdają sobie jednak sprawy, że te same dane należy podawać w nieco innym kontekście. Nawet jeśli posiadamy ciekawy, innowacyjny pomysł na realizację projektu, ale nasz wniosek będzie posiadał niską wartość językową i merytoryczną, to z całą pewnością nie mamy co liczyć na uzyskanie środków z UE.

Specjaliści z dużym doświadczeniem w pisaniu wniosków unijnych doskonale znają ich schemat i operują takimi językiem, że w precyzyjny sposób potrafią oddać istotę projektu.

Fundusze UE stanowią dużą szansę dla rozwoju biznesu, dlatego warto podejmować się pisania wniosków unijnych. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej jakości i szybkiej realizacji tego procesu, warto korzystać z usług profesjonalistów. 

O nas

Polteczki, nowinki oraz garść przydatnej wiedzy. To wszystko znajdziesz na naszym portalu, do którego lektury serdecznie zapraszamy! 

 

Warto zobaczyć