Jamajka, wyspa słońca i reggae

Jamajka jest niezwykłą wyspą na Morzu Karaibskim, położoną na południe od Kuby. Jej najwyższym szczytem jest Blue Mountain Peak o wysokości 2256 m.n.p.m. Stolica Jamajki Kingston jest bardzo ważnym portem morskim i lotniczym kraju. Stanowi pierwszy punkt podróży przyjeżdżających turystów.

Piaszczyste plaże, błękitne wody

Niewątpliwie Jamajka, jak i jej stolica, kojarzy się wielu z nas ze słynną postacią (nazywaną ojcem muzyki reggae) Bobem Marleyem. Właśnie w Kingston znajduje się muzeum muzyka, od którego to zalecamy rozpoczęcie zwiedzania miasta. Odwiedzający Jamajkę turyści koniecznie muszą zobaczyć Muzeum Narodowe, piękną posiadłość pierwszego czarnoskórego milionera wyspy – Devon House, Ogrody Botaniczne Hope, które zadziwią nas tropikalną roślinnością oraz Port Royal, w którym to możemy podziwiać fort obronny Fort Charles. Kiedy Odkrywca Jamajki Krzysztof Kolumb, który odkrył wyspę w 1494 roku, określił ją mianem „Najpiękniejszej wyspy jaką widziały ludzkie oczy”.

Na wyspie możemy spotkać piękne piaszczyste plaże, błękitne wody morskie, palmy oraz urodzajne niziny. Większość powierzchni wyspy zajmują także wapienne płaskowyże ponad którymi wznoszą się góry. W Jamajce występuje także wiele egzotycznych zwierząt takich jak: papugi, najmniejsze ptaki koliberki, jamajskie legwany i krokodyle. Klimat Jamajki to magnes przyciągający miliony turystów z całego świata. Na tej magicznej wyspie nie spotkamy pór roku, a roczna średnia temperatura wynosi ok. 27°C.jamajka2

Wyspa muzyki

Ludność Jamajki cechuje niezwykła różnorodność karnacji i grup etnicznych ją zamieszkujących oraz duża liczba turystów, którzy tworzą wielokulturowy wizerunek wyspy. Nazywana jest także „wyspą muzyki”, na której wszędzie rozbrzmiewają rytmy reggae. Gospodarka Jamajki opiera się głównie na wydobyciu i eksporcie boksytów, stanowiących aż 40 procent dochodu wyspy. Na przełomie XX wieku powstały tu także fabryki przerabiające je na aluminium, co dało Jamajce 4 miejsce na świecie pod względem wydobycia i przetwórstwa tego surowca.

Poza aluminium, największy potencjał posiada przemysł spożywczy, petrochemiczny, włókienniczy i odzieżowy. Na Jamajce uprawia się także owoce cytrusowe, kawę, tytoń, rośliny korzenne, ananasy banany oraz na potrzeby własne, ryż, maniok, ziemniaki, bataty, warzywa, kukurydzę palmę kokosową i mango.

Turyści, którzy pragną udać się na plażę zaraz po swoim przylocie, w pierwszej kolejności powinni się udać do Montego Bay lub też do mniej zatłoczonego Negril, gdzie znajdują się przepiękne, nadmorskie kurorty. W tej okolicy znajduje się piękny park wodny, mnóstwo wspaniałych miejsc do nurkowania oraz wiele restauracji i sklepów, gdzie będziemy mogli kupić pamiątki z wakacji. Montego Bay stanowi także przystań dla statków rejsowych podróżujących po Karaibach, które cumując do portu przywożą setki turystów szukających rozrywek.. Jeżeli zapragniemy posiąść odrobinę spokoju, polecamy udać się do wspomnianej wcześniej nieco spokojniejszej miejscowości Negril, gdzie cenny są o wiele niższe, a warunki do spędzenia naszych wakacji dorównują Montego Bay.

Jeżeli chcemy poczuć prawdziwy jamajski styl to proponujemy wybrać się do zabytkowej miejscowości o nazwie Falmouth położonej na wschód od Montego Bay. Koniecznie musimy zobaczyć ryneczek, gdzie lokalna ludność sprzedaje swoje wyroby oraz pamiątki. W Falmouth znajdują się także piękne piaszczyste plaże, które pozwolą nam na połączenie zwiedzania z wypoczynkiem.

Nie możemy zapomnieć również o bardzo atrakcyjnym miasteczku o nazwie Port Antonio. Znajdują się tu wspaniałe dzikie i nieco skalne plaże (w tym słynna Frenchman’s Cove i Long Bay), a lokalna ludność należy do najbardziej przyjaznych na całej wyspie. Miasto posiada także zabytki kultury kolonialnej oraz stanowi prawdziwy duch wyspy, gdzie będziemy mogli podpatrzeć jak wygląda codzienne życie Jamajczyków.