Gest, który ratuje życie

Rozmowa z Szymonem Cichockim – honorowym dawcą krwi

Co roku, 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Transfuzje krwi ratują życie milionom osób. O potrzebie oddawania krwi opowiada Szymon Cichocki – członek Komisji Rewizyjnej MOO PCK, honorowy krwiodawca, który krew oddaje od 25 lat i ma na swoim koncie już ponad 40 litrów oddanej krwi!

EXTRA PŁOŃSK: Dlaczego zdecydował się Pan po raz pierwszy oddawać krew? Od czego się zaczęło?
Szymon Cichocki: Zachorowałem, gdy miałem zaledwie 3 miesiące. Wówczas moje życie uratowała transfuzja krwi. Wiedziałem o tym od dziecka. Postanowiłem, że gdy będę miał 18 lat zacznę oddawać krew. Pierwszy mój pobór był podczas Komisji Wojskowej. Na siedemdziesiąt osób chęć oddania krwi zadeklarowało zaledwie siedmiu z nas. Od tamtej pory – 1992 roku cyklicznie oddaje krew. Oddałem już ponad 40 litrów. Przerwami w oddawaniu są jedynie stany chorobowe, kontuje itp. Dawca musi być zupełnie zdrowy, by móc oddać wartościową krew, która pomoże innym.

Dlaczego należy oddawać krew?
Uważam, że to niezwykle ważne. Obecnie jest coraz więcej wypadków komunikacyjnych, chorób, w których transfuzja krwi ratuje życie. Uważam, że to jest wręcz nasz obowiązek, by dzielić się tym najpiękniejszym darem i lekiem. Pobór krwi jest darmowy, niemal bezbolesny, a dla osoby potrzebującej znaczy wiele. Moim zdaniem, każdy dorosły człowiek powinien chociaż raz w roku oddać krew. Nie wiadomo, kiedy ktoś z naszych bliskich lub my sami będziemy jej potrzebować. Dobrze, by bazy krwiodawstwa nigdy nie musiały martwić się, że krwi z danej grupy nie mają na stanie w wystarczającej ilości. Uważam, że niestety w dalszym ciągu nasze społeczeństwo jest zbyt mało świadome, jak to ważny gest. Należy o tym rozmawiać, przeprowadzać kampanie społeczne informujące ludzi.

Jakie przywileje posiadają krwiodawcy?
Krwiodawcy mają zapewnioną tańszą lub całkowicie darmową komunikację miejską np. w Warszawie. W dniu, w którym idziemy na pobór krwi mamy płatny wolny dzień od pracy. Przysługują nam bezpłatnie niektóre leki. Prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Oczywiście każdy pobór nagradzany jest zestawem czekolad.

Jak należy przygotować się do poboru krwi?
Należy być zdrowym. Nie można przyjść z lekkim przeziębieniem czy katarem – to już nas wyklucza. Należy się porządnie wyspać, organizm musi być zregenerowany i wypoczęty. Dzień wcześniej trzeba zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Należy wypić co najmniej 2 litry wody. Rano obowiązkowo jemy pożywne, lekkie śniadanie. W dniu poprzedzającym nie wolno pić alkoholu i palić papierosów. Do punktu poboru krwi należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

„Extra Płońsk”
Rozmawiała Sylwia Sobótka