Ekspert: jest szansa na poprawę stosunków polsko-francuskich

Emmanuel Macron Fot. Wikipedia: OFFICIAL LEWEB PHOTOS

Po wyborze Emmanuela Macrona Polska ma szansę na poprawę relacji z Francją, zwłaszcza że ostatnio były one dosyć słabe – powiedział PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego dr Michał Klonowski. Jeżeli Polska widzi swoją przyszłość w UE, to wybór Macrona jest dobrą wiadomością – ocenił.

Ekspert podkreślił, że wygrana Emmanuela Macrona była nie tylko dość oczekiwana, ale jest także przytłaczająca, bo to drugi najwyższy rezultat w historii. „Na pewno tak duże zwycięstwo Macrona ułatwi mu sytuację na samym początku. Naród francuski jest po tych wyborach dość podzielony i skala zwycięstwa powinna prezydentowi w tej chwili ułatwić pracę. W związku z tym wydaje mi się, że jest to dość dobry wybór dla Francji” – powiedział dr Klonowski.

Jeżeli chodzi o ocenę tego wyboru dla Europy, to politolog przypomniał, że Macron jest euroentuzjastą, chce wzmacniania integracji europejskiej, chce Europy silnej, tak jak oczywiście chce silnej Francji. „Z tym że mamy tutaj to niebezpieczeństwo dla nas, że poprzez silną Europę Macron rozumie również Europę dwóch prędkości. Co oczywiście z punktu widzenia Francji wydaje się być słuszne, bo znajdzie się ona wtedy w tej Europie pierwszej prędkości” – zaznaczył.

Jego zdaniem, jeżeli Macron rzeczywiście będzie bardzo mocno forsował reformę UE i znajdzie sojuszników w Europie, a kanclerz Niemiec Angela Merkel wydaje się być naturalnym sojusznikiem, wówczas dla Polski będzie to niebezpieczne.

„Pamiętajmy jednak, że w UE tego rodzaju zmiany nie następują zbyt szybko. To nie jest tak, że ta reforma będzie kwestią najbliższego roku czy nawet dwóch lat. Myślę też, że w Polsce musimy na pewno wzmóc dyskusję, czy chcemy euro, czy też nie chcemy. I jeżeli zdecydujemy w dyskusji publicznej, że tego euro nie chcemy, to wtedy należy spróbować przygotować się w jak najlepszy sposób na to, żeby móc nadal funkcjonować w UE, nawet jeżeli znajdziemy się w tej części drugiej prędkości” – ocenił politolog.

Jednak – jego zdaniem – jeżeli Polska widzi swą przyszłość w UE, to wybór Macrona jest dobrym wyborem i tak należałoby to odbierać.

Źródło: www.kurier.pap.pl