Brodnica: Jest szansa na rozwój turystyki

Turystyczne Stowarzyszenie Pojezierza Brodnickiego w Zajeździe „Przy Kominku” w Wielkim Głęboczku zorganizowało Forum Turystyczne, nad którym patronat honorowy objął marszałek województwa, Piotr Całbecki.

Mimo słabo zagospodarowanej turystycznie Drwęcy i prawie całkowicie sprywatyzowanym prawym brzegu jeziora Niskie Brodno jest szansa na rozwój turystyki w mieście i okolicy. Na zaproszenie organizatorów do Zajazdu „Przy Kominku” przybyli przedstawiciele różnych szczebli samorządów, organizacji turystycznych, instytucji kultury i sportu, leśnicy, szefowie parków krajobrazowych, a także miłośnicy aktywnego spędzania czasu, którzy debatowali nad ofertami turystycznymi w naszym regionie.

„Bierzcie sprawy w swoje ręce” – to słynne zdanie wypowiedziane przez Lecha Wałęsę obejmującego urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostało wcielone w życie i w dalszym ciągu z powodzeniem jest realizowane przez polskich przedsiębiorców, którzy swoją aktywnością gospodarczą zmieniają polską rzeczywistość. Powodzenie polskich przemian w dużej mierze nadal zależy od inicjatywy i przedsiębiorczości ludzi którzy stanowią o sile zarówno tych małych, jak i dużych ośrodków.
Jedną z odsłon tej inicjatywy była debata o szansach i kierunkach rozwoju turystyki, w powiecie brodnickim, powiązanej z innymi powiatami, a wpisującej się w założenia programowe Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

– „Konstelacje dobrych miejsc” i budowanie w oparciu o nią marki turystycznej naszego regionu to będzie ogromny sukces wielu zaangażowanych ludzi, którzy dostrzegli w „Konstelacjach” nie tylko szanse na rozwój turystyki ale też na spójną komunikację oferty województwa – mówiła dr Agnieszka Kowalkowska, dyrektor K-POT. – Połączenie pod szyldem „Konstelacji dobrych miejsc” kilkudziesięciu członków K-POT – samorządów i stowarzyszeń, ich przychylność i wiara w sens realizacji tej koncepcji to najlepszy grunt pod organiczną pracę. Teraz nasz potencjał trzeba przekuć w produkty sieciowe, gotowe do konkurowania z innymi regionami.

„Dobre Praktyki” – program Turystycznego Stowarzyszenia Pojezierza Brodnickiego jak najbardziej wpisuje się we wspólne tworzenie kujawsko-pomorskiej marki turystycznej.
Potrzeba odważnych włodarzy, którzy wesprą działania Stowarzyszenia – zgodnie wskazywali uczestnicy Forum. Wójtowie i burmistrzowie, którzy wejdą w jeden wielki projekt będą tworzyć na swoim terenie ścieżki rowerowe, a tym samym pomogą zbudować sieć łączącą sąsiadujące powiaty.

To tu, na terenach Brodnickiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz na terenach okolicznych gmin są idealne miejsca, jakby stworzone do budowania single tracków. Single track’i to naturalne ścieżki rowerowe. To w przemyślany sposób projektowana sieć ścieżek dla rowerzystów, które są budowane i utrzymywane według ścisłych zasad przy maksymalnym poszanowaniu okolicznej przyrody. Ścieżki mogą być przeznaczone do bardzo dynamicznej, a pomimo to bezpiecznej jazdy. Znawcy tematu twierdzą, że Pojezierze Brodnickie ma lepsze niż Mazury warunki do tworzenia gęstych sieci single tracków, tak bardzo popularnych w Europie Zachodniej.

„Extra Brodnica”