Brodnica: Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

Przez dwa dni w Brodnicy rozbrzmiewała muzyka myśliwska. W Kaplicy Św. Huberta kościoła Matki Bożej Fatimskiej odbywał się XI Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich i IX Turniej Fanfar i Hejnałów „O statuetkę Anny Wazówny”.

Sygnały i muzyka myśliwska stanowią odwieczną tradycję i są jednym z piękniejszych zwyczajów i tradycją łowiecką. Przez lata kultywowane mają już swoją bogatą i wielowiekową historię. Muzyka rogów myśliwskich z założenia, jak każdy inny rodzaj muzyki, łagodzi obyczaje. Ponadto myśliwi twierdzą, że dźwięki rogów potęgują przeżycia myśliwskie.

Dzięki Klubowi Sygnalistów Myśliwskich PZŁ nastąpił dynamiczny rozwój i popularyzacja gry na rogach myśliwskich. Obecnie sygnalistyka myśliwska ugruntowała swoje właściwe i godne miejsce i tak wrosła w tradycję polowań, że muzyczna oprawa łowów i innych uroczystości stała się już obowiązkiem.

Aby posłuchać myśliwskiej muzyki nie musimy wyruszać w knieje. W mieście nad Drwęcą, zrodziła się piękna tradycja propagowania muzyki myśliwych, a brodnickie spotkania z sygnalistami myśliwskimi i hejnalistami na stałe zapisały się w kalendarzu ważnych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Dzięki festiwalowi poznajemy kulturę i tradycje myśliwskie. W miniony weekend, w kaplicy św. Huberta, jak na maj przystało, zazieleniło się od mundurów uczestników tegorocznego konkursu.

Rywalizację o „Statuetkę Anny Wazówny” wygrała Marta Pluto Prądzyńska – Bytów przed Sławomirem Darkowskim – Warszawa i Beniaminem Wrońskim – Bytów. W konkursie Sygnalistów Myśliwskich w poszczególnych klasach uzyskano następujące wyniki: klasa A – 1. Andrzej Zakrzewski – Warszawa, 2. Beniamin Wroński – Bytów, 3. Marcin Machel – Chełmno, klasa B: Michał Machel – Chełmno, 2. Natan Wojtyła – Bytów, 3. Marta Pluto Prądzyńska – Bytów, klasa C: Łukasz Grabowski – Sierakowice, 2. Aleksandra Modrzejewska – Bytów, 3. Jonasz Mielewczyk – Sierakowice, klasa D: Amelia Bulczak – Sierakowice, 2. Patrycja Węsierska – Bytów. Zespoły sygnalistów, klasa A: 1. ZSM Warszawa, klasa B: 1. ZSM Bracia Machel – Chełmno, klasa C: 1. Knieja Bytów, klasa MB: 1. Bracia Machel – Chełmno.

„Extra Brodnica”
Tekst i fot. Wiesława Kusztal